Út az egészséghez - kardiotanösvény Szentendrén - szeirendelo.hu

Az indulási ponton tájékoztató táblát talál, amelyen megtalálja a tanösvény térképét is. Út közben több puluzmérést jelző táblát talál. Itt megállva a lehető leghamarabb mérje meg pulzusát, mivel pulzusszámunk a megállás után fokozatosan csökken.

Ehhez használhat pulzsmérő eszközt (órát, pulzoximétert), de tapintással is mérheti pulzusát. Ennek módjáról a táblákon részletes információt talál.

A szentendrei szakaszon két útvonalat jelöltünk ki, így erőnlétének megfelelően választhat egy hosszabb és egy rövidebb szakasz közül. Fontos, hogy a térképen nyíllal jelölt irányba járja be az útvonalat! Igyekezzen állapotához mérten tempósan haladni, és csak akkor álljon meg, amikor úgy érzi szükséges.

Rövidebb 3 km-es szakasz (kék szívvel jelölve)

Hosszabb 5,5 km-es szakasz (piros szívvel jelölve)

Ön eldöntheti, hogy önállóan, vagy vezetett túra keretében járja be a tanösvényt. Mindkét esetben módja van rá, hogy adatait eljuttatva, Szentendre Város Egészségügyi Intézményei (SZEI) szakemberei értékeljék a mért értékeket és eltérés esetén visszajelzést adjanak önnek. Javaslat esetén a SZEI biztosítja a kardiológiai ellátását, időpont egyeztetést jövetően. Ehhez szükség lesz egy túralapra, amelyen vezetni tudja a mért pulzusszámot, a mérések időpontját, a pihenők számát, valamint ki tudja számolni tréningzónáját.

Mi az a tréningzóna?

Az Ön aktuális életkorának megfelelő normál pulzustartomány. Egészségi állapotától függően Önnek ettől eltérhet a terhelés során ajánlott pulzustartománya.

A kívánt edzéshatás elérése érdekében célszerű a túra során olyan tempóban haladni, hogy a pulzus folyamatosan a tréningzóna alsó és felső határa között legyen. Így olyan edzést végzünk, ami igénybe veszi a szívet, a tüdőt, növeli az állóképességet, de még szívbarát módon, oxigéndús környezetben történik. Állóképességünk javulását mutatja, ha ugyanarra a terhelésre már kisebb a pulzusemelkedésünk, vagy rövidebb idő alatt tesszük meg ugyanazt a távolságot. Így a hosszabb túraútvonalak választásával idővel emelhetjük állóképességünket.

a) Ha Ön kardiológiai gondozás alatt áll vagy ismert szívbetegsége, illetve más ismert betegsége van,
vagy betöltötte a 40. életévét, és most kezd sportos életmódot, úgy biztonságosabb, ha tréningzónáját
orvosa, gyógytornásza határozza meg, rendszerint terheléses EKG-vizsgálat alapján. Kezelőorvosa
dönti el, hogy Önnél szükséges-e ez a vizsgálat. Amennyiben ismeri ezeket az értékeket, kérjük
írja be a túralap utolsó előtti oldalán, az adatlapra, valamint ugyanitt jelölje be X-szel betegségeit.
Amennyiben ezen értékeket most nem ismeri, a túraösvényen érdemes olyan tempóval mennie,
hogy közben enyhén megizzadjon, kicsit szaporábban vegye a levegőt, és a túra végére kellemes
fáradtságot érezzen. Alacsonyabb terhelhetőségnél javasoljuk, hogy először a rövidebb túraútvonalat válassza.

b) Ha Ön egészséges, és nem szed pulzuscsökkető gyógyszert, életkorának megfelelő pulzustartományát megtalálja az alábbi táblázatban.

Hogy jutok hozzá a túralaphoz?

Túralapot talál:

a kezdő tábla alatti tartóban
a szakrendelő recepcióján (Szentendre Város Egészségügyi Intézményei, Szentendre, Kanonok u. 1.)
az Egészségfejlesztési Irodában (Szentendre, Városház tér 4. – kérjük jelezze, mikor érkezik, mert egyéb programok miatt külső helyszínen is dolgozhatunk)
oldalunkról itt is letöltheti

Hol tudom leadni a túralapot?

A túra végén az induló táblán található postaládába helyezve
A szakrendelő portáján
Ha van módja jó minőségben lefotózni, vagy beszkennelni, akkor elküldheti a tanosveny@szeirendelo.hu email címre.